גיבויים ואוטומציה ב Microsoft Azure

במאמר זה, אלעד נותן לנו הצצה קצרה לשתי יכולות חדשות ומאוד מסקרנות בסביבת Microsoft Azure.

מאת | פורסם: | עודכן:

סביבת Microsoft Azure היא סביבה מאוד דינאמית שעוברת הרבה מאוד חידושים ושינויים, וזאת תו”כ תפקוד שוטף, לעתים מאוד קרובות, מבלי שנשים לב בכלל. השינויים התקופים והדינאמיות הבלתי פוסקת, לפעמים גורמים לכך שיכולות חדשות ומדהימות עוברות מתחת לרדאר ומתגלות רק לאחר לא מעט זמן אם בכלל. שתי יכולות חדשות שרציתי לתת עליהן את הדעת ולחשוף אתכם אליהן הן שירותי האוטומציה ושירותי הגיבוי ב Microsoft Azure, או בשמן המלא Microsoft Azure Automation ו Microsoft Azure Recovery Services.

 

על שירותי הגיבוי Azure Recovery Services - ARS דיברנו בפעם הראשונה כאשר מנו לימד אותנו כיצד להגדיר Azure Site Recovery ASR, ולגבות את תשתית הווירטואליזציה הארגונית שלנו אל סביבת הענן.

יכולת נוספת ולא פחות שימושית ב ARS, היא האפשרות לגבות את המכונות הווירטואליות שיצרנו בסביבת ה Azure. היכולת הזו קיימת לכל סוגי המכונות וכל מנוי Azure באשר הוא ומאפשרת לנו, בצורה מאוד קלה ופשוטה לגבות דיסקים, תיקיות וקבצים נבחרים. מעוניינים בגיבוי נוסף, מקיף יותר? אין בעיה, אפילו ניתן לגבות מכונות באופן מלא כמקשה אחת! התהליך מאוד דומה לעבודה באמצעות ASR, אך מכיוון שאנחנו מגבים מכונות ב Azure ולא בסביבת ה On-Premise, אין צורך בהתקנות מיוחדות, רק ברישום המכונות בפורטל והוספת Azure VM Extensions, הכל בצורה מאוד נוחה וקלה מפורטל הניהול. הגיבוי ניתן לניהול בצורה סופר פשוטה כולל הגדרת לוחות זמנים ומעקב מלא אחר פעולות גיבוי מוצלחות וכושלות. מאוד ממליץ לכולכם לנסות.

 

 

יכולת נוספת ומלהיבה לא פחות היא Microsoft Azure Automation. היכולת מאפשרת לנו להגדיר מגוון תהליכי אוטומציה, החל מתהליכים מאוד פשוטים בעלי מספר שלבים בודדים ועד תהליכים מאוד מורכבים עם עשרות שלבים. הכל מתאפשר בזכות הטכנולוגיה של Microsoft System Center Orchestrator וחלק מהמושגים שאותם אתם מכירים מהמוצר כגון Runbooks, Schedules ואפילו Automation Variables, קיימים גם פה. אמנם הממשק הידידותי של Orchestrator, ה Runbook Designer, עדיין לא זמין, אך כדי לפצות על כך ולהימנע מכתיבה של תהליכים מאפס, ניתן למצוא לא מעט (כמעט 200 לרגע כתיבת מאמר זה) תהליכים מוכנים שזמינים ב Automation Gallery. אילו תהליכים ניתן ליצור? השמיים והיצירתיות שלכם הם הגבול, אבל כדי לספק דוגמאות קצת יותר מוחשיות: תהליכים שחוסכים בעלויות Azure ע”י כיבוי מכונות בסוף יום עבודה והדלקתן בבוקר, תחזוקה, שליחת הודעות, בדיקות תוכנה ועוד.

 

 

חשוב לציין שחלק מהיכולות שציינו פה עדיין בשלבי ה Preview. זה אומר שאמנם היכולת קיימת וניתנת לעבודה בצורה מלאה, אך דברים יכולים להשתנות ואין עבורן תמיכה מלאה. ניתן לזהות יכולות אלו ע"י המילה PREVIEW בירוק.

לסיכום, הקצב שבו יכולות חדשות מוצגות בסביבת Microsoft Azure לפעמים מקשה על מעקב אחריהן, אבל גם מספק נחמה עצומה בכך שכולנו מושקים ולוקחים חלק מסביבה חיה וחדשנית שמספקת לנו חידושים ללא הפסקה.

אלעד חיון

אודות כותב המאמר

אלעד חיון - מייסד שותף ומנהל מחלקת מחקר ופיתוח בחברת U-BTech Solutions

אלעד הוא מייסד שותף ומנהל מחלקת מחקר ופיתוח בחברת U-BTech Solutions. לאלעד נסיון רב שנים כיועץ ואינטגרטור בניהול מערכות מידע. כמו-כן, אלעד מרצה בכיר בג'ון ברייס מכללת הי-טק.

comments powered by Disqus