System Center Configuration Manager (SCCM) 2012

‫במאמר ‫זה, ‫אלעד ‫חיון ‫מספר ‫על ‫יתרונות ‫System Center Configuration Manager 2012 ‫ועל ‫החידושים ‫המשמעותיים ‫ב-SP1.

מאת | פורסם: |

הקדמה

חודש מרץ שמח לכולם,

חג הפסח בא עלינו לטובה ואיתו חופשה מאוד נחוצה ואווירת חידוש, ריענון וניקיון... וכמובן שאי אפשר להזכיר חידוש, תחזוקה והתרעננות, מבלי לדבר על System Center Configuration Manager או SCCM. מדובר במוצר, שמכל ההיצע הגדול שיש לפלטפורמת System Center להציע, הכי עונה לדרישות הסדר והארגון שמתלווים לתקופה זו.

System Center Configuration Manager 2012 הוא מוצר שיש לו מה להציע לכל אחד שמעוניין להכניס קצת שליטה לסביבת ה- IT שלו, בין אם מדובר בניגוב של קצת אבק מרשימת המצאי של השרתים ותחנות הקצה או סדר קצת יותר יסודי ומעמיק כמו התקנת עדכונים, שדרוג מערכות הפעלה ועוד. ל SCCM 2012 יש את היכולת לבצע הכל ואף יותר.

חלק מהיכולות של SCCM 2012 כוללות: הפצות תוכנה, הפצות עדכונים, הפצות מערכות הפעלה, ניהול מצאי לחומרה ולתוכנה, ניתוח בעיות ופתרונן וכלי עזרה למשתמש הקצה כמו השתלטות מרחוק. מדובר באולר השוויצרי המטאפורי לכל מנהל רשת בארגון בינוני וגדול.

How Does Configuration Manager Address System Configuration and Management Challenges?

ממש לא מזמן, במיוחד עבור השנה החדשה, שוחררה לציבור הרחב גרסת Service Pack 1 של SCCM 2012 והפכה מוצר טוב מאוד, למוצר מצוין. בניגוד לרוב העדכונים שיוצאים במסגרת חבילות Service Pack בדרך-כלל, SP1 של SCCM 2012 הייתה מכתב הוקרה מאת Microsoft, והנמענים - משתמשי SCCM 2012 ברחבי העולם. כל-כך הרבה דברים טובים שהובטחו לנו כבר הרבה מאוד זמן, בחבילת עדכונים אחת שכללה הכל... השי האולטימטיבי לחג.

מפני שמדובר בהמון יכולות חדשות ושינויים למכביר, ומכיוון ש SCCM לבד, בפני עצמו, הוא מוצר שאפשר לדון בו בכיף חמישה ימים (אני לא סתם אומר, קורס של 40 שעות, נשבע) בחרתי לדבר בכתבה זו על שלוש יכולות עיקריות שהופכות את SCCM 2012 בכלל ואת ה SP1 בפרט, לפלטפורמת התחזוקה והשליטה המובילה בשוק.

1. ניהול תחנות קצה שאינן מבוססות Windows

בהרבה מאוד ארגונים קיימת סביבת מחשוב מאוד מגוונת, החל מסוגי מערכות ההפעלה, ציוד התקשורת, ארונות האחסון והציוד של משתמשי הקצה כמו טלפונים חכמים ומחשבים ניידים. בסביבה שבה השליטה שלנו על הגיוון, בתור מנהלי הרשת, היא מוגבלת, אנחנו עדיין צריכים להיות מסוגלים לתת מענה מתאים וזהה ככל האפשר לכולם.

הנה הגיעה הבשורה ו SCCM 2012 SP1 סוף כל סוף נותן מענה לניהול תחנות קצה והתקנים שאינם מבוססי Microsoft בלבד. בין ההתקנים החדשים שאפשר לנהל נכללים מחשבים ניידים ותחנות קצה מבוססי MAC OS X, טלפונים וטאבלטים מבוססי iOS ומחשבים ושרתים מבוססי UNIX ו LINUX.

לרשימה המפורטת של מערכות נתמכות ניתן לבקר בקישור באתר TechNet.

תמונה 2: הגדרות, איסוף מצאי והפצה של Office למחשב Mac.

2. אינטגרציה עם שירותי הענן

שירותי הענן בעולם בכלל ושירותי הענן של Microsoft בפרט תפסו תאוצה מאוד גדולה בזמן האחרון. SCCM 2012 SP1 מאפשר לנו לנצל את הגמישות והזמינות של הענן וליצור Distribution Point על שירותי ה Storage של Windows Azure. ה Distribution Point ב Azure מאפשר לתכנים שאותם נבחר להפיץ להיות זמינים גם ללקוחות מתוך הארגון וגם ללקוחות שנמצאים באינטרנט ללא תלות בחיבורי VPN או זמינות של המידע בארגון.

בנוסף לזאת, הרבה מאוד ארגונים שמנהלים תחנות קצה בודדות באמצעות שירותי Windows Intune, בפועל שירותי SCCM מבוססי ענן, יכולים לנהל את מנויי ה Windows Intune מתוך ממשק הניהול של SCCM 2012 SP1. עוד על שירותי Windows Intune ו- Windows Azure .

תמונה 3: נקודת הפצה בענן וניהול מנוי Windows Intune

3. יכולות PowerShell מלאות ב SCCM

PowerShell, פלטפורמת הסקריפטינג של Microsoft מבוססת ה .NET, הפכה להיות הסטנדרט בכל מה שקשור לאוטומציה ועבודה מתקדמת עם כל המוצרים החדשים. עד לפני שחרור SP1, SCCM היה יוצא דופן. ממשקי האוטומציה העיקריים ל SCCM היה WMI ועבודה ב VBScript שבהרבה מאוד מהמקרים היו מסורבלים, מורכבים ומסובכים ולא התאימו עבור פתרונות מהירים, קלים ונוחים.

SCCM 2012 SP1 משנה לחלוטין את המצב ומביא לבמה עשרות פקודות PowerShell חדשות שמאפשרות לכל מנהל רשת לבצע כמעט כל משימה מבוססת SCCM באמצעות פקודות בודדות.

תמונה 4: SCCM PowerShell Galore

לסיכום

SCCM 2012 היה מוצר מדהים וחבילת העדכונים האחרונה הפכה אותו למדהים אף יותר. לכל מי שכבר עובד עם המוצר ועדיין לא התקין את ה SP1, אני ממליץ על-כך בחום.

לכל מי שלא עובד עם SCCM כלל או עובד עם כל גרסה קודמת ורוצה להתנסות בגרסה החדשה, אפשר להיכנס ל TechNet, לאתר ה Virtual Labs וללמוד על מה שדיברנו ואף יותר ולקבל תחושה מדהימה למוצר באמצעות הקישורים הבאים:

תודה רבה לכולם ובברכה המתאימה לתקופה זו, נתראה אחרי החגים :-)

אלעד חיון

אודות כותב המאמר

אלעד חיון - מייסד שותף ומנהל מחלקת מחקר ופיתוח בחברת U-BTech Solutions

אלעד הוא מייסד שותף ומנהל מחלקת מחקר ופיתוח בחברת U-BTech Solutions. לאלעד נסיון רב שנים כיועץ ואינטגרטור בניהול מערכות מידע. כמו-כן, אלעד מרצה בכיר בג'ון ברייס מכללת הי-טק.

comments powered by Disqus